Sıkça Sorulan Sorular


Saracen_Logo_Smalll

 

BESLENME BİLGİLERİ

SIKÇA SORULAN SORULAR

•Eğer atım hazır yem ile besleniyor ise yinede vitamin ve mineral takviyesi yapılması gerekiyor mu?

 

Genellikle hayır. Eğer atınız Saracen At Yemlerini tavsiye ettiğimiz oranlarda kullanıyor ise bu yem atın ihtiyaç duyduğu tüm besin maddelerini ve iz elementleri yeterli düzeyde almasını sağlayacak şekilde fomüle edildiğinden vitamin ve mineral takviyesine gerek yoktur. Ancak tavsiye ettiğimiz oranların altında kullanılması durumunda takviye yapılmasına gerek duyulabilir. Bazı hastalık durumlarında veya veterinerinizin tavsiyesi doğrultusunda vitamin veya mineral takviyesi yapılabilir.

 

•Atım laminitis açısından risk taşıyor, nasıl besleyebilirim?

 

Öncelikle, bu kadar ciddi bir problemi at beslenme uzmanı veya veterineriniz ile birlikte yönetmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Genel olarak fazla miktarda sindirilebilirliği yüksek lifler, düşük miktarda nişasta içeren ve tercihen iz mineraller yönünden zengin beslenme programları ile beslenmelidir. Bol miktarda kaliteli ot veya yulaf samanı gibi kaba yem verilmeli ve laminitis geçiren bir at KESİNLİKLE aç bırakılmamalıdır.

 

•Atımı kaç kg konsantre yem ile beslemeliyim?

 

Atın tüketmesi gereken konsantre yem miktarı atın idman düzeyi, kondüsyon vb. pek çok faktöre bağlı olarak değişir. Genel olarak atlar vücut ağırlığının %2’si kadar toplam yem tüketirler, örneğin 500 kg vücut ağırlığında ki bir at günde toplam 10 kg yem tüketebilir. Eğer bu hafif iş yükü/idman düzeyi olan bir at ise bunun 3 kg konsantre yem ve 7 kg kaba yem olarak beslenebilir.

 

•Fazla kilolu olan atımı nasıl zayıflatabilirim?

 

Eğer atın almış olduğu enerji seviyesi ihtiyacı olan enerji seviyesinin üzerinde ise doğal olarak atınız kilo alacaktır ve maalesef fazla kilosu onu birçok hastalık faktörü ile karşı karşıya bırakacaktır. Atınız uygun beslenme programı ile birlikte aynı zamanda uygun egzersiz programına tabi tutulmalıdır. Fazla kilosunu kaybettikten sonra ise az miktarlarda yüksek enerji içeren yemlerle beslenerek enerjiyi yaptığı iş veya idman için harcamalıdır.

 

•Atım düzenli şekilde idman yapıyor ancak yem bırakma eğilimi gösteriyor, bu durumu nasıl dengeleyebilirim?

 

Rasyona yağ ilavesi genel olarak öğünde tüketilen yem miktarını arttırmaz ancak enerji seviyesini yükseltir. Atlar, yağı oldukça etkili bir şekilde sindirirler ve açığa çıkardıkları enerji yavaş salınan enerji türündendir. Dolayısıyla yağlar özellikle sinirli ve tutulma eğilimli atlar için mükemmel bir enerji kaynağıdır.

 

•Atımı yüksek protein içeren yemlerle beslediğimde aşırı heyecanlılık davranışları gösteriyor. Neden?

 

Proteinler, protein sentezi, hücre yenilenmesi, doku ve kas onarımı için kullanılır. Fazla miktarda alınan protein parçalandıktan sonra enerji olarak kullanılır ancak bu etkisizdir. Genel olarak heyecanlılık davranışlarına neden olan fazla miktarda alınan protein değil aşırı miktarda ki sindirilebilir enerji seviyesidir. Eğer fazla miktarda alınan sindirilebilir enerji atın performansı için gerekli olan şey olsa idi, fazla kilolu atların heyecanlı olmak yerine performanslarının daha iyi olması gerekirdi. Sindirilebilir enerji kaynakları arasında: hızlı salınan enerji temin eden karbonhidratlar ve yavaş salınan enerji sağlayan sindirilebilirliği yüksek lifler de yer alır.